ویتامین D

ویتامین D برای تنظیم مقدار کلسیم و فسفر بدن لازم است . همچنین ، نقش مهمی در حفظ ساختار استخوان ها ایفا می کند . قرار گرفتن در معرض نور خورشید کار ساده ایست که بیشتر مردم می توانند از طریق آن ویتامین D به بدن خود برسانند. دست ها ، صورت و پا ها یتان را ۲ تا ۳ بار در هفته در معرض نور خورشید قرار دهید. مدت زمان قرار گرفتن در نور خورشید باید یک چهارم مدت زمانی باشد که سبب آفتاب سوختگی خفیف می شود . در این صورت مقدار کافی ویتامین D تولید می شود.

ویتامین D

مدت زمان لازم بر اساس سن ، نوع پوست ، فصل ، چه ساعتی در روز و … متغیر است. فقط ۶ روز قرار گرفتن در معرض نورخورشید بدون مصرف کرم های ضد آفتاب می تواند ۴۹ روز قرار نگرفتن در نور خورشید را جبران کند . چربی بدن نقش باتری ذخیره کننده ویتامین D را ایفا می کند .در طول مدت قرار گرفتن در نور خورشید ، ویتامین D  در بافت چربی ذخیره شده و در زمان بی آفتابی مورد استفاده بدن قرار می گیرد.

کمبود ویتامین D بسیار رایج تر از آن است که انتظار دارید. افرادی که زیاد در معرض نور خورشید قرار ندارند به خصوص ساکنان آنادا ، نیمه شمالی آمریکا بیشتر در معرض ابتلا به کمبود ویتامین D  قرار دارند. البته حتی ساکنان مناطق آفتابگیر در ارتفاعات هم ممکنست دچار کمبود ویتامین D  بشوند. زیرا بیشتر در فضای سرپوشیده به سر می برند ، وقتی بیرون از خانه هستند هم بدن خود را می پوشانند یا از ضد آفتاب استفاده می کنند تا به سرطان پوست مبتلا نشوند.

سالمندان هم در معرض کمبود ویتامین D قرار دارند. زیرا کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند و گیرنده های کمتری روی پوست خود دارند تا بتوانند نور خورشید را به ویتامین D تبدیل کنند. یا ویتامین D مصرف نمی کنند یا در جذب آن مشکل دارند. شاید هم به خاطر ابتلا به مشکلات کلیوی قادر به تبدیل کردن ویتامین D مصرفی به شکل مفید آن نیستند. در واقع پژوهشگران معتقدند که خطر ابتلا به کمبود ویتامین D از سنین بالاتر از ۶۵ سال زیاد می شود. زیرا ۴۰ درصد از سالمندانی که در ارتفاعات آفتابگیر مانند فلوریدای جنوبی زندگی می کنند هم با کمبود ویتامین D  روبرو هستند.

مصرف مکمل های حاوی ویتامین D برای سالمندان ضروریست ، به خصوص ساکنان ارتفاعات شمالی ، تیره پوست ها که مدت بیشتری در معرض نور خورشید قرار می گیرند ولی ویتامین D  به دست نمی آورند. با پزشک خود مشورت کنید که مصرف چه نوع مکلملی برای شما مناسب است .

موارد مصرف

مبتلایان به بیماری نادری که سطوح فسفات خونشان پایین است ( معروف به هیپوفسفاتمی ارثی) :
مصرف ویتامین D به شکل های کلسیترول یا دی هیدروتاکیسترول از راه خوراکی همراه با مکمل های حاوی فسفات برای درمان اختلالات استخوانی در افرادی که سطح فسفات خونشان پایین است توصیه می شود.

مبتلایان به سندرم فانکونی ( بیماری آسیب زننده به کلیه و استخوان ها ) :
مصرف ویتامین D2 از راه خوراکی می تواند سطوح پایین فسفات ناشی از ابتلا به بیماری فانکونی را درمان کند .

کم کاری پاراتیروئید:
سطوح پایین هورمون پاراتیرویید می تواند سطح کلسیم خون را تحت تاثیر قرار دهد و آن را پایین بیاورد. مصرف ویتامین D از راه خوراکی به نام های دی هیدرو تاکیسترول ، کلسیترول یا ارگوکلسیفرول ، می تواند در افزایش میزان کلسیم خون این مبتلایان موثر باشد.

درمان استئومالاسی :
مصرف ویتامین D3 برای درمان نرمی استخوان موثر است . همچنین ، مصرف ویتامین D2 برای درمان نرمی استخوان ناشی از مصرف دارو یا سندرم های عدم جذب توصیه می شود.

درمان اوستئودیستروفی کلیوی :
اختلال استخوانی ناشی از بیماری کلیه ، مصرف ویتامین D به شکل کلسیترول از راه خوراکی سطوح کلسیم خون در مبتلایان به بیماری کلیوی را افزایش می دهد.

درمان نرمی استخوان :
مصرف ویتامین D برای جلوگیری و درمان نرمی استخوان موثر است . شکل خاصی از ویتامین D  به نام کلسیترول می تواند در مبتلایان به بیماری کلیوی به کار رود.

درمان کمبود ویتامین D:
وجود ویتامین D برای درمان و پیشگیری از کمبود ویتامین د لازم است . مصرف ویتامین D نشانه های کمبود آن را هم بهبود می بخشد. مصرف ویتامین D2 از راه خوراکی یا تزریق عضلانی آن به درمان بیماری عضلانی ناشی از کمبود ویتامین D کمک می کند .

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *