ویتامین ای

ویتامین ای یک ویتامین محلول در چربی است. این ویتامین در انواع روغن سبزیجات ، غلات ، گوشت ، تخم مرغ ، میوه ها و سبزیجات موجودست. این ویتامین به صورت مکمل غذایی هم موجود می باشد .

ویتامین ای برای درمان کمبود ویتامین ای مصرف می شود. این عارضه به ندرت اتفاق می افتد اما در افرادی که نوعی اختلال ژنتیکی دارند و نوزادان نارس بروز می کند. انجمن قلب آمریکا مصرف آنتی اکسیدان ها ، از جمله ویتامین ای  با یک رژیم غذایی متعادل شامل میوه ، سبزیجات و غلات کامل را توصیه می کند .

ویتامین e

نوعی از ویتامین ای به نام ویتامین ای استات یکی از مواد تشکیل دهنده برخی از محصولات مورد استفاده در ویپ ( سیگار الکترونیکی ) است. استفاده از محصولات مورد استفاده در ویپ حاوی ویتامین ای استات منجر به بروز آسیب های جدی ریه ها خواهد شد.

ویتامین E  یکی از ویتامین های مورد نیاز برای عملکرد درست ارگان های بدن است. ویتامین ای یک آنتی اکسیدان به شمار می رود. یعنی روند تخریب سلولی را کند می سازد.

موارد مصرف ویتامین E

کمبود ویتامین ای یا آتاکسی ناشی از کمبود آن یا AVED :
ویتامین ای برای درمان یک اختلال حرکتی ژنتیکی به نام آتاکسی شدید ناشی از کمبود ویتامین ای مورد مصرف قرار می گیرد.

موارد مصرف پیشنهادی

بیماری آلزایمر:
یافته های حاصل از پژوهش های جدید حاکی از این است که مصرف خوراکی ویتامین ای احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد اما مصرف مکمل های حاوی ویتامین ای از بروز این بیماری جلوگیری نمی کند . در مبتلایان به بیماری آلزایمر ، مصرف ویتامین ای همراه با داروهای مخصوص بیماری الزایمر روند وخیم شدن بیماری را کند می سازد. به علاوه ، مصرف ویتامین ای از بین رفتن استقلال فرد مبتلا به آلزایمر( خفیف تا متوسط) و نیاز وی به مراقب را کاهش می دهد.

در مبتلایان به تالاسمی بتا:
اختلالی که در آن سطوح پروتئینی به نام هموگلوبین در خون کاهش می یابد. مصرف خوراکی ویتامین ای توسط مبتلایان به کمبود ویتامین ای و تالاسمی بتا مفید به نظر می رسد.

تشکیل اسکار یا سخت شدن عروق خونی در کلیه ها ( گلومرولواسکلروز):
تاثیر مصرف ویتامین ای بر بهبود عملکرد کلیه ها در کودکان مبتلا به گلومرولواسکلروز به اثبات رسیده است.

درمان کمبود G6PD:
عارضه ایست ارثی که در آن گلبول های قرمز خون در پاسخ به استرس تخریب می شوند . برخی از پژوهشگران معتقدند که مصرف خوراکی ویتامین ای به تنهایی یا همراه با سلنیوم برای مبتلایان به بیماری کمبود G6PD مفید باشد.

درمان نوعی زخم پوستی غیر سرطانی به نام گرانولوما آنولار:
مصرف پماد حاوی ویتامین ای به بهبود زخم های پوستی معروف به گرانولوما آنولار کمک می کند.

ناباروری مردان:
مصرف خوراکی ویتامین ای احتمال باروری در مردان مبتلا به ناباروری را کاهش می دهد. اما مصرف مقادیر زیاد آن همراه با ویتامین C تاثیری در بهبود این عارضه ندارد.

درمان هپاتیت غیر الکلی ( التهاب و تجمع چربی در کبد افرادی که الکل کمی می نوشند یا اصلا الکل مصرف نمی کنند):
مصرف ویتامین ای می تواند التهاب کبد و شاخص های آزمایشگاهی آن در کودکان و بزرگسالان را بهبود بخشد.

پیشگیری از بیماری پارکینسون:
افرادی که ویتامین ای بیشتری مصرف می کنند کمتر به بیماری پارکینسون مبتلا می شوند. اما مصرف مکمل های حاوی ویتامین ای تاثیری در بهبود وضعیت مبتلایان به پارکینسون ندارد.

ریکاوری بعد از انجام جراحی چشم ( فوتوری اکتیو کراتکتومی):
مصرف روزانه مقادیر زیاد ویتامینA همراه با ویتامین E ( آلفا توکوفریل نیکوتینات) در بهبودی محل لیزر شده و دید بیمار موثر است.

سندرم پیش از قاعدگی:
مصرف خوراکی ویتامین ای در کاهش اضطراب ، کرامپ و افسردگی سندرم پیش از قاعدگی موثر است.

عملکرد جسمانی در سالمندان: پژوهشگران معتقدند که افزایش مصرف ویتامین ای به صورت خوراکی در بهبود عملکرد جسمانی و قدرت عضلانی سالمندان نقش دارد.

آفتاب سوختگی:
مصرف مقادیر زیاد ویتامین ای ( RRR-alpha-tocopherol) از راه خوراکی همراه با ویتامین C از بروز التهاب پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید جلوگیری می کند. البته باید دانست که مصرف ویتامین ای به تنهایی موثر نیست. مالیدن پماد حاوی ویتامین ای همراه با ویتامین C و ملاتونین قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید موثر است.

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *