اطلاعات کلی پیرامون آهن

آهن از املاح است . بیشتر آهن بدن در هموگلوبین گلبول های قرمز خون و میوگلوبین سلول های عضلانی یافت می شود. آهن برای انتقال اکسیژن و دی اکسید کربن مورد نیاز است . البته نقش های مهم دیگری را بر عهده دارد . آهن در غذاهایی مانند گوشت ، ماهی ، حبوبات ، اسفناج ، غلات وجود دارد. آهن بیشتر برای جلوگیری و درمان آنمی ( کاهش سطح آهن خون ) مصرف می شود. مصرف آهن در خونریزی شدید وغیر طبیعی در دوران قاعدگی ( منوراژی) ، حاملگی یا مشکلات کلیوی هم توصیه می شود.

آهن

چگونه تاثیر می گذارد؟

آهن به گلبولهای قرمز خون کمک می کند که اکسیژن را از ریه ها برداشته و به سلول های بدن برسانند . همچنین ، نقش مهمی در بسیاری از عملکردهای بدن ایفا می کند .

موارد مصرف آهن

۱. کاهش سطح گلبول های قرمز خون در مبتلایان به بیماری های مزمن از جمله آنمی :

مبتلایان به برخی از بیماری ها از جمله مشکلات کلیوی یا ایدز دچار آنمی می شوند. مصرف آهن با داروهای دیگر از جمله اپتین آلفا می تواند به ساخت گلبول های قرمز خون کمک کرده و از بروز آنمی در مبتلایان به بیماری کلیوی جلوگیری کرده و یا آن را درمان می کند . همچنین ، آنمی ناشی از شیمی درمانی را هم بهبود می بخشد. تزریق آهن تاثیر بیشتری نسبت به مصرف خوراکی آن دارد.

۲. رفع کمبود گلبول های قرمز خون ناشی از کمبود آهن: 

مصرف خوراکی آهن یا تزریق آن برای درمان و پیشگیری از بروز آنمی ناشی از کمبود آهن در بدن توصیه می شود.

۳. رفع کمبود آهن در زنان باردار:

مصرف خوراکی آهن می تواند احتمال بروز آنمی ناشی از کمبود آهن در بدن را درمان کند .

۴. درمان سرفه ناشی از مصرف داروهای بلوکه کننده استیل کولین استراز ( ACE):

مصرف داروهای بلوکه کننده استیل کولین استراز که برای درمان فشار خون بالا به کار می روند عارضه جانبی سرفه را به دنبال دارد. نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف خوراکی آهن می تواند این عارضه جانبی را رفع کرده یا از بروز آن جلوگیری کند .

۵. بهبود عملکرد شناختی ( حافظه و تفکر):

مصرف خوراکی آهن می تواند تفکر ، یادگیری و حافظه در کودکان ۶ تا ۱۸ ساله که سطوح آهن خونشان پایین است را بهبود بخشد. یافته های پژوهش های جدید نشان می دهند که مصرف خوراکی آهن مهارت توجه را در دختران ۱۳ تا ۱۸ ساله ( بدون توجه به مقدار آهن خونشان ) بهبود می بخشد.

۶. درمان نارسایی قلبی:

تا ۲۰ درصد از مبتلایان به نارسایی قلبی ، سطح آهن خونشان پایین است. مصرف خوراکی یا تزریقی آهن سبب بهبود نشانه های نارسایی قلبی می شود و فرد می تواند فعالیت بدنی داشته باشد . سایر نشانه ها هم بهتر می شوند.

۷. درمان سندرم پای بیقرار:

در سندرم پای بیقرار فرد در حالت نشسته به طور مداوم پای خود را حرکت می دهد. مصرف خوراکی آهن می تواند نشانه های این سندرم را کاهش دهد و مشکلات خواب این بیماران را برطرف سازد. در واقع ، مصرف خوراکی آهن نشانه ها در مبتلایان به سندرم پای بیقرار که سطح آهن خونشان پایین است توصیه می شود. نشانه های بیماری در برخی از مبتلایان به سندرم پای بیقرار ، بعد ار تزریق آهن بهبود یافته است. اما هنوز به طور دقیق معلوم نیست که آیا همه شکل های مصرف آهن مانند مصرف تزریقی آن موثر خواهد بود یا نه. 

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *