روش های درمان فشار خون بالا

روش های درمان فشار خون بالا

پزشک شما با توجه به عوامل متعددی روش درمانی  مناسب را انتخاب می کند . این عوامل شامل نوع بیماری و عوامل ایجاد کننده آن است .

روش های درمان پرفشاری خون اولیه

اگر بیماری شما پرفشاری خون اولیه باشد ، با تغییر سبک زندگی می توانید میزان فشار خون را کاهش دهید. اگر تغییر سبک زندگی به تنهایی کافی  یا تاثیر گذار نباشد ، پزشک دارو تجویز می کند.

روش های درمان پرفشاری خون ثانویه

اگر پزشک دریافت که عاملی زمینه ای سبب بروز بیماری پرفشاری خون شده است ، به کنترل عامل ایجاد کننده و رفع آن می پردازد. به طور مثال ، اگر مصرف یک دارو سبب بالا رفتن مقدار فشار خون شده باشد ، پزشک داروی دیگری را تجویز می کند که این عارضه جانبی را ندارد. در برخی از موارد پرفشاری خون با وجود درمان عامل بروز آن ، درمان نمی شود. در این موارد ، پزشک شما سعی می کند که سبک زندگی خود را تغییر دهید  و بات تجویز داروهای کاهش دهنده فشار خون بیماری را درمان کند . روش های درمان پرفشاری خون به تدریج تغییر می کند . بدین صورت که اولین روش برای درمان ممکنست تا مدتی جواب بدهد و بعد بی تاثیر شود. پزشک در طول درمان و انجام معاینات و بررسی وضعیت شما روش های مناسب را انتخاب و تجویز می کند.

داروهایی که در درمان فشار خون بالا به کار می روند

داروهایی که در درمان فشار خون بالا به کار می روند

بیشتر مردم در مرحله آزمایش و خطا قرار می گیرند. بدین صورت که ممکنست لازم باشد داروهای مختلفی را مصرف کنید تا بتوانید بفهمید مصرف یک دارو به تنهایی یا چند دارو می تواند موثر باشد . بخش داروهایی که برای درمان فشار خون بالا به کار می روند عبارتند از:

 • داروهای بلوکه کننده گیرنده های بتا: داروهای بلوکه کننده گیرنده های بتا یا بتا بلوکرها قدرت و تعداد ضربان قلب را کند تر می کنند . بدین ترتیب با کاهش مقدار خونی که بر اثر ضربان قلب در شریان ها جریان می یابد ، مقدار فشار خون کم می شود. این داروها همچنین ، هورمون های بالابرنده مقدار فشار خون در بدن را نیز بلوکه می کنند  .
 • داروهای ادرار آور یا مدرها : بالا بودن سطح سدیم در بدن سبب احتباس آب شده و مقدار فشار خون را افزایش می دهد. داروهای ادرار آور به دفع سدیم از طریق ادرار کمک می کنند. با دفع سدیم از بدن ، آب اضافی تجمع یافته در جریان خون هم از راه ادرار دفع خواهد شد در نتیجه مقدار فشار خون پایین می آید.
 • مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین : آنژیوتانسین یک ماده شیمیایی است که با انقباض عروق و شریان ها ، ان ها را تنگ می کند . مصرف داروهای مهارکننده آنزیم آنژیوتانسین از تولید این ماده در بدن جلوگیری می کنند و در نتیجه عروق خونی تنگ نشده و میزان فشار خون کاهش می یابد .
 • بلوکه کنننده های گیرنده آنژیوتانسین ۲ : داروهای مهار کننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین از تولید آن جلوگیری می کنند در حالی که داروهای بلوکه کننده گیرنده آنژیوتانسین ۲ مانع از باند شدن یا اتصال آنژِوتانسین به گیرنده ها می شوند . بدون این ماده عروق خونی تنگ نشده و درنتیجه مقدار فشار خون کاهش می یابد.
 • بلوکه کننده های کانال های کلسیم : مصرف این داروها از ورود کلسیم به عضلات قلب جلوگیری می کنند. در نتیجه قدرت ضربان قلب کم شده و میزان فشار خون کاهش می یابد. این داروها بر عروق خونی هم اثر گذاشته و سبب شل شدن عروق و کاهش مقدار فشار خون می شوند .
 • آنتاگونیست های گیرنده های آلفا ۲: این داروها ایمپالس های عصبی که سبب تنگ شدن عروق می شوند را بلوکه می کنند در نتیجه با شل شدن عروق ، مقدار فشار خون کم می شود.

درمان های خانگی برای کاهش مقدار فشار خون

درمان های خانگی برای کاهش مقدار فشار خون

تغییر در سبک زندگی می تواند عوامل بروز بیماری فشار خون را کنترل کند . در این جا روش های خانگی برای کنترل فشار خون ارائه شده است .

یک رژیم غذایی مناسب برای حفظ سلامت قلب شامل مواد زیر است :
 • انواع میوه
 • انواع سبزی
 • غلات کامل
 • پروتئین شامل گوشت بدون چربی مانند ماهی
 • افزایش میزان فعالیت بدنی
 • برای کنترل وزن و حفظ آن به میزان طبیعی لازمست که زندگی پرتحرکی داشته باشید . انجام تمرین های ورزشی علاوه بر کاهش وزن بدن ، به کاهش استرس ، کاهش مقدار فشار خون به طور طبیعی و تقویت سیستم قلبی – عروقی شما کمک می کند . سعی کنید در هفته به مدت ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در حد متوسط داشته باشید . یعنی ۵ روز در هفته به مدمت ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی انجام دهید.

حفظ وزن طبیعی بدن

اگر بیش وزن یا چاق هستید ، از طریق افزایش فعالیت بدنی و پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای قلب که مقدار فشار خون را هم کاهش می دهد ، وزن خود را کم کنید .

کنترل استرس

انجام فعالیت بدنی بهترین راه برای کنترل استرس است . انجام فعالیت های دیگر از جمله موارد زیر هم توصیه می شود:

 • مدیتیشن
 • تنفس عمیق
 • ماساژ
 • ریلکس کردن عضلات
 • یوگا یا تای چی

اصلاح عادت های ناسالم  

اگر سیگار می کشید ، سعی کنید آن را ترک کنید . مواد شیمیایی تنباکو بافت های بدن را تخریب کرده و دیواره عروق خونی را سخت می کند . اگر به طور مرتب الکل مصرف می کنید یا وابسته به الکل هستید ، مقدار مصرف را کاهش دهید یا به طور کلی مصرف الکل را کنار بگذارید. نوشیدن الکل می تواند مقدار فشار خون را بالا ببرد.

روش های درمان پرفشاری خون اولیه روش های درمان پرفشاری خون ثانویه درمان های خانگی برای کاهش مقدار فشار خون داروهایی که در درمان فشار خون بالا به کار می روند % یک رژیم غذایی مناسب برای درمان فشار خون

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *