بیماری های لثه و فشار خون

ابتلا به بیماری های لثه مقدار فشار خون شما را افزایش می دهد

در این جا اهمیت مراجعه مرتب به دندانپزشک مطرح می شود: نتایج حاصل از پژوهش های اخیر نشان می دهد که داشتن لثه های قرمز ، حساس و خونریزی دهنده می تواند منجر به بروز پُرفشاری خون شود. نتایج ۸۱ تحقیق بر روی بیش از ۲۵۰ هزارنفر در انگلستان نشان داد که  افراد مبتلا به بیماری های لثه در حد متوسط تا شدید ( معروف به پریودنتیت)  22 درصد بیشتر از سایرین در معرض ابتلا  به بیماری پرفشاری خون قرار دارند. مبتلایان به پریودنتیت شدید ۴۹ درصد بیشتر در معرض خطر قرار دارند. دکتر فرانسسکو دی آیوتو رییس بخش بیماری های لثه در دانشکده دندانپزشکی ایستمن لندن ،  اظهار می دارد که حفظ بهداشت دهان رابطه نزدیکی با سلامت بدن دارد . گاهی در مراقبت از دهان و دندان ها کوتاهی می کنیم درحالی که باید همانند سایر اعضای بدن به سلامت آن ها اهمیت بدهیم. در بین مبتلایان به پریودنتیت و مقایسه آن ها با افراد سالم ، فشار سیستولیک ( عدد بالا فشار خون ) ۵/۴ میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک ( عدد پایین ) ۲ میلی متر جیوه بیشتر بود.

با تجزیه و تحلیل ۵ مورد از تحقیقات پژوهشگران دریافتند که وقتی بیماری پریودنتیت درمان شود ، مقدار فشار خون پایین می آید. همچنین ، در غیر مبتلایان به پرفشاری خون هم مقدار فشار خون کاهش یافت. اما این موضوع که درمان بیماری لثه مقدار فشار خون را کاهش می دهد قطعی نیست زیرا علت و تاثیر آن را نشان نمی دهد. دکتر دی آیوتو معتقدست که بد مسواک زدن و تجمع باکتری در اطراف دندان ها نه فقط سبب بروز خونریزی لثه و بیماری می شود بلکه التهاب در بدن را افزایش داده و به عروق خونی آسیب می رساند . وقتی که لثه ها عفونی می شوند بیماری به سایر نقاط بدن منتشر شده  و التهاب سیستمیک یا فراگیر در همه بدن ایجاد می کند  که برای خون مضر است. افرادی که از نظر ژنتیکی حساس تر هستند باید بیشتر به فکر حفظ سلامت دهان و دندان خود باشند به خصوص اگر عوامل خطر دیگر از جمله استعمال دخانیات و چاقی را هم داشته باشند . به گفته دکتر دی آیوتو هر دندانپزشکی باید به بیماران خود خطر بالا رفتن مقدار فشار خون را هشدار بدهد

علاوه بر توصیه های مربوط به رعایت بهداشت دهان و دندان و درمان ، دندانپزشکان باید اهمیت مصرف داروهای فشار خون را به بیماران خود خاطرنشان سازند. به گفته محققان لازمست که پژوهش های بیشتر درباره تاثیرات ناشی از بیماری های لثه روی مقدار فشار خون انجام گیرد. اگر این رابطه به اثبات برسد ، بیماران با حفظ سلامت دهان و دندان هایشان به سلامت کلی  بدن خود کمک می کنند. دکتر گرگ فونارو متخصص قلب دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس معتقدست که ابتلا به بیماری های لثه یا پریودنتیت سبب سخت شدن شریان ها می شود . بیش از ۵۰ مورد پژوهشی رابطه بین ابتلا به پریودنتیت و بروز بیماری های قلبی را مورد تایید قرار داده اند . وی افزود که بین از دست دادن دندان ها و بروز سکته مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی و علل دیگر رابطه وجود دارد.  البته هنوز معلوم نیست که بیماری لثه علت اصلی است یا نقش یک واسطه را بازی می کند. در هر صورت این رابطه از اهمیت زیادی برخوردارست زیرا نشان می دهد که پیشگیری و درمان بیماری های لثه خطر ابتلا به پرفشاری خون را کاهش خواهد داد. علاوه بر این ، احتمال بروز بیماری های قلبی عروقی را کم می کند.  لازمست پژوهش های بیشتری انجام گیرد تا تاثیر سلامت لثه بر سلامت قلب و عروق را به اثبات برساند.

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *