والدین سیگاری و بیماری های قلبی

والدین سیگاری احتمال بروز بیماری های قلبی در فرزندانشان را افزایش می دهند

طبق نتایج آخرین مطالعات ، وقتی که والدین سیگار می کشند ، فرزندانشان در چند دهه بعد با عوارض قلبی از جمله تغییر ریتم قلب روبه رو خواهند شد . پژوهشگران نشان داده اند بزرگسالانی که در طول زندگی خود با افراد سیگاری زندگی کرده و بزرگ شده اند در مقایسه با افرادی که والدین سیگاری نداشته اند بیشتر درمعرض ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی قرار دارند. فیبریلاسیون دهلیزی یا آ – فیب نوعی آریتمی قلبی یا اختلال در ریتم قلب است که در آن دهلیزها ( حفره های فوقانی قلب ) به جای انقباض طبیعی ، میلرزند .

بروز آریتمی قلبی در حالت عادی خطرناک نیست اما به مرور زمان ممکنست به سکته مغزی یا نارسایی قلبی بیانجامد. به گفته دکتر گریگوری مارکوس ، پژوهشگر ارشد مطالعات در این زمینه  اکنون ثابت شده که سیگار کشیدن یکی از عوامل بروز فیبریلاسیون دهلیزی است . البته درباره نقش تنفس دود دست دوم سیگار ( دودی که در فضا پراکنده است ) در افزایش میزان خطر بروز این عارضه اطلاعات کمی دردسترس است. اما دکتر مارکوس و گروه تحقیقاتی وی به نتایجی دست یافته اند که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض دود دسته دوم سیگار در کودکی می تواند با ابتلا به آ- فیب ارتباط داشته باشد .

نتایج حاصل از پژوهش های جدید که در شماره سپتامبر مجله اینترنتی دانشکده قلب آمریکا به چاپ رسید این ادعا را مورد حمایت قرار داده است . پژوهشگران داده های دو مطالعه را بررسی کردند که اطلاعات مربوط به دو نسل از خانواده ها را در بر داشت. از منظر دکتر مارکوس این داده ها اطلاعات معتبری درباره عادت های سیگار کشیدن والدین و قرار گرفتن کودکانشان در معرض دود دسته دوم به دست می دهند . ۱۴ درصد بیش از ۲۸۰۰ فرزند بزرگسال این خانواده ها در سن بالاتر از ۴۰ سال به آ – فیب مبتلا شده بودند. احتمال ابتلا به این عارضه به تدریج با قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار والدین بیشتر می شود. به گفته پژوهشگران ، والدین با استعمال هر پاکت سیگار در روز احتمال ابتلای فرزندانشان به فیبریلاسیون دهلیزی را تا ۱۸ درصد افزایش می دهند .

البته به نظر دکتر مارکوس ، متخصص قلب دانشگاه کالیفرنیا ، این احتمال هست که فرزندان والدین سیگاری ، سیگار بکشند همان طور که در این بررسی مشخص شده است . بنا براین ، در این صورت در فرزندان سیگاری ، احتمال ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ۳۲ درصد بیشتر از فرزندان غیر سیگاری است . تا کنون فقط بخشی از رابطه بین سیگار کشیدن والدین و ابتلای فرزندانشان به فیبریلاسیون دهلیزی بیان شده است . ممکنست دود دست دوم سیگار به بروز این عارضه کمک کند.

وی افزود که این احتمال از نظر بیولوژیکی یا زیست شناختی وجود دارد . سیگار کشیدن با بروز فیبریلاسیون دهلیزی ارتباط دارد زیرا عملکرد و ساختار حفره های دهلیزی را تغییر می دهد . به نظر پژوهشگران این تغییر در حین رشد کودکان درحالی که درمعرض دود سیگار قرار دارند هم اتفاق می افتد .

به علاوه ، وریدهای ریوی ، که خون را از ریه ها به قلب می برند نیز در بروز فیبریلاسیون دهلیزی نقش دارند بدین صورت که استنشاق مواد سمی حتی دود دست دوم ، روی دهلیزها تاثیر می گذارند . هرچند این مطالعه هیچ یک از موارد ذکر شده را ثابت نمی کند اما ممکن است که بیشتر این ارتباط یا حتی علت اصلی بروز فیبریلاسیون دهلیزی سیگار کشیدن فرزندان در دوران بزرگسالی باشد. اما در این صورت هم به نظر دکتر مارکوس ، عادت های غلط والدین به سیگار کشیدن کودکان را به استعمال دخانیات در بزرگسالی ترغیب کرده است .

این موضوع توسط دکتردیوید هال ، سخنگوی پزشکی داوطلب با انجمن ریه آمریکا ، نیز مورد تایید قرار گرفته است :

والدین سیگاری و بیماری های قلبی

” بروز این عارضه می تواند ناشی از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم یا تاثیر غیر مستقیم سیگار کشیدن والدین باشد. ” دکتر هیل که دستیار بالینی دانشکده پزشکی ییل نیز هست می گوید :” دلیل دیگری که والدین نباید در کنار کودکانشان سیگار بکشند همین است .” واضح است که در کوتاه مدت والدین سیگاری به بروز آسم و عفونت های تنفسی در کودکانشان کمک می کنند .

پرسش مهمی که پژوهش های آتی باید به آن بپردازند این است که  آیا قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگارهای الکترونیکی هم می تواند کودکان را بیمار کند ؟ سیگارهای الکترونیکی دود تنباکو بیرون نمی دهند اما بخاری از خود خارج می سازند که حاوی نیکوتین ، ذرات ریز ، فلزهای سنگین و مواد شیمیایی است که طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا با بروز سرطان و بیماری های ریوی ارتباط دارند .

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *