ویتامین ها و مکمل ها : اسید فولیک

اسید فولیک

اطلاعات کلی

فولات و اسید فولیک از انواع محلول در آب ویتامین ب هستند. فولات به طور طبیعی در غذاها موجود است ولی اسید فولیک شکل صناعی این ویتامین است . از سال ۱۹۹۸ میلادی طبق قانون فدرال آمریکا اسید فولیک به غلات سرد ، آرد ، نان ها ، پاستا ، انواع  شیرینی ، بیسکویت و کراکت ها افزوده شد. غذاهای سرشار از فولات عبارتند از: سبزیجات برگ دار ( اسفناج ، بروکلی و کلم ) ، بامیه ، مارچوبه ، میوه ها ( موز ، ملون ، لیمو) ، لوبیا ، جو ، قارچ ، گوشت ( جگر و قلوه گاو) ، آب پرتقال و آب گوجه فرنگی . اسید فولیک برای پیشگیری و درمان کمبود فولات مصرف می شود. زنان باردار یا زنانی که در سن باروری قرار دارند باید اسید فولیک مصرف کنند تا از بروز سقط و نقص کانال عصبی در جنین ، جلوگیری شود. یکی از نواقص مادرزادی که به خاطر کمبود فولات بروز می کند اسپینا بیفیدا ( زمانی که مهره های جنین در حین رشد و تکامل بسته نشده و به آن مهره شکاف دار می گویند) است . مصرف اسید فولیک در صورت بروز انواع مشکلات عصبی در مبتلایان به دیابت ، بیماری های قلبی و دمانس ( فراموشی)  و سایر موارد مشابه توصیه می شود. اسید فولیک در بیشتر موارد با انواع دیگر ویتامین ب به کار می رود.

نحوه عملکرد اسید فولیک

وجود اسید فولیک برای رشد و تکامل بدن انسان لازم است . این ماده در تولید اجزای DNA و عملکردهای متعدد دیگربه کار می رود.

کاربردها و اثرات آن

  • درمان کمبود فولات : با مصرف اسید فولیک می توان کمبود فولات را درمان کرد.
  • در بیماری های کلیوی خطرناک ( مرحله آخر بیماری کلیوی) : در ۸۵ درصد از مبتلایان به بیماری های مزمن کلیوی سطوح خونی هوموسستئین بالاست. بالا بودن سطح هوموسیستئین در خون با بیماری قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد. با مصرف اسید فولیک سطح هوموسیستئین در مبتلایان به بیماری های مزمن کلیوی کاهش می یابد. هر چند به نظر می رسد که مصرف مکمل های حاوی اسید فولیک در کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی وابسته به آن نقشی ندارند.
  • در درمان بالا بودن سطح هوموسیستئین در خون: سطوح بالای هوموسیستئین در خون با بروز بیماری قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد. مصرف اسید فولیک به مقدار ۲۰ تا ۳۰ درصد سطوح هوموسیستئین را در خون افرادی که هوموسیستئین خونشان در حد طبیعی یا بالاست ، کاهش می دهد. توصیه می شود افرادی که مقدار هوموسیستئین خونشان بیشتر از ۱۱ میکرومول در لیتر است مکمل حاوی اسیدفولیک و ویتامین ب ۱۲ مصرف کنند.
  • درمان مسمومیت ناشی از مصرف داروی متوترکسات : مصرف اسید فولیک به کاهش تهوع و استفراغ ناشی ازمصرف متوترکسات به کار می رود.
  • نواقص مادرزادی درمغز و نخاع ( نواقص مادرزادی کانال عصبی) : مصرف اسید فولیک در دوران بارداری از بروز نواقص مادرزادی کانال عصبی جلوگیری می کند. توصیه می شود که زنان باردار یک ماه قبل از بارداری و در حین دوران بارداری مقدار ۶۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم در روز اسیدفولیک مصرف کنند.
هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *